Kom(m)ando – Wspólna ochrona przed skutkami zmian klimatu

Kom(m)ando – Wspólna ochrona przed skutkami zmian klimatu

08.11.2024

Strona internetowa projektu:

https://powiatluban.pl/strona-3991-kom_m_ando_gemeinsamer_schutz_vor.html

Numer Projektu

0148

Kategoria interwencji

087 Środki w zakresie dostosowania do zmian klimatu oraz ochrona przed zagrożeniami związanymi z klimatem, np. erozją, pożarami, powodziami, burzami, suszami, oraz zarządzanie ryzykiem w tym zakresie, w tym zwiększanie świadomości, ochrona ludności oraz systemy i infrastruktura do celów zarządzania klęskami i katastrofami


Sukcesy projektu

Kom(m)ando… jest kontynuacją wspólnego projektu który realizowany był w latach 2017-2019. Celem nowego przedsięwzięcia jest zwiększenie możliwości transgranicznego wsparcia w zakresie kontroli klęsk żywiołowych ze szczególnym uwzględnieniem konsekwencji zmian klimatycznych.

Przedsięwzięcie koncentruje się na dwóch aspektach: na poprawie ochrony osób i dóbr materialnych w regionie przygranicznym oraz podnoszeniu świadomości społecznej, w szczególności wśród ludzi młodych.

Dzięki realizacji projektu zainstalowano systemy ostrzegania przed skutkami klimatycznymi i doposażono jednostki straży pożarnych po obu stronach granicy. Zakupione zostały m. in.  zestawy do cyfrowej łączności, alarmowania i współdziałania pomiędzy podmiotami ratowniczymi, wyposażenie i uzbrojenie ochronne dla strażaków, lekki samochód z podwójną kabiną z napędem na cztery koła, a także  namioty pneumatyczne do przechowywania wyposażenia oraz leczenia osób zakażonych. Ważnym elementem projektu były wspólne ćwiczenia służb z obu stron granicy. Partnerzy odpowiedzieli również na bieżące wyzwania szkoląc służby w zakresie profilaktyki COVID-19 i innych chorób zakaźnych.

Z myślą o podnoszeniu umiejętności i uwrażliwianiu na zagrożenia wynikające ze zmian klimatycznych  zrealizowano też wspólne szkolenia i obóz członków młodzieżowych straży pożarnych  

W ramach zadań projektowych zaplanowano wyposażenie świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w krzesła, stoły, sprzęt multimedialny (laptop, projektor, ekran) oraz tor przeszkód, który posłuży do prowadzenia zajęć dydaktycznych dla młodzieżówki OSP.

Dzięki projektowi zwiększą się możliwości transgranicznego zwalczania klęsk żywiołowych w polsko-saksońskim regionie przygranicznym. Zmniejszy się zagrożenie dla ludzi, środowiska naturalnego oraz dóbr materialnych niesione przez powodzie oraz pożary lasów i pól. Oprócz modernizacji straży pożarnej miasta Löbau oraz powiatu lubańskiego wdrożone działania mają na celu zmniejszenie występowania zagrożeń poprzez zapobieganie i podnoszenie świadomości społeczeństwa. Sprzyjać temu będzie opracowanie i prezentacja wystawy objazdowej oraz szkolenie członków młodzieżowych straży pożarnych po obu stronach granicy jako „strażników klimatu”.

Galeria

Dowiedz się więcej

Niezależnie od tego, z jakiego wsparcia korzystasz, zawsze możesz liczyć na naszą pomoc