Nauka jako przygoda

Nauka jako przygoda

14.11.2024

Strona internetowa projektu:

https://www.muzeumluzyckie.pl/projekt-wissenschaft-als-abenteur-nauka-jako-przygoda/

Numer Projektu

0070

Kategoria interwencji

117 Wyrównywanie dostępu do uczenia się przez całe życie o charakterze formalnym, nieformalnym i pozaformalnym wszystkich grup wiekowych, poszerzanie wiedzy, podnoszenie umiejętności i kompetencji siły roboczej oraz promowanie elastycznych ścieżek kształcenia, w tym poprzez doradztwo zawodowe i potwierdzanie nabytych kompetencji


Sukcesy projektu

W projekt zaangażowany był Powiat Bautzen oraz trzy muzea z obszaru polsko-niemieckiego pogranicza. Przedsięwzięcie polegało na poprawie bieżących oraz stworzeniu nowych pozaszkolnych programów edukacyjnych w zakresie MINT, czyli nauk matematyczno-przyrodniczo-technicznych, informatycznych, oraz intensyfikacji ich wykorzystania przez uczniów z obszaru objętego projektem.

W efekcie powstały 32 polsko-niemieckie, interdyscyplinarne i pozaszkolne programy edukacyjne. Miały one charakter nieformalny, ponieważ miejscem nauczania nie były szkoły, a muzea po obu stronach granicy. Placówki prowadziły działania edukacyjne uwzględniając „uczenie się poprzez doświadczenie”, czyli w oparciu o materiały archeologiczne i zabytki kultury materialnej obszaru wsparcia. Ideą było uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej i wprowadzanie ciekawej, badawczej formy poznania, która sprawdza się od wieków – zgodnie z maksymą „bawiąc uczyć”. Akcją zostały objęte uczące się dzieci i młodzież.

Przykładowo, w Muzeum Łużyckim stworzono 2 pozaszkolne programy edukacyjne, każdy dla dwóch grup wiekowych: uczniów z klas 1-4 oraz klas 5-8. Pierwszy z nich to „Pracownia garncarska z XIV wieku”. Jego uczestnicy zapoznawali się z metodami wytwarzania ceramiki naczyniowej w późnym średniowieczu, a także z zasadami postępowania z ceramicznymi zabytkami w muzeum. Próbowali również własnoręcznie wykonać przedmiot lub naczynie z gliny. Program „Pracownia archeologiczna w terenie” prezentował metody stosowane przez archeologów w terenie podczas badań wykopaliskowych.

W Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, oprócz przygotowania i realizacji zajęć edukacyjno-warsztatowych, przeprowadzono modernizację ekspozycji stałych Działu Historii Miasta: „W dawnej aptece” i „Archeologia regionu bolesławieckiego”.

Realizacja projektu wpłynęła na poprawę współpracy między polskimi i niemieckimi instytucjami kultury, działającymi w obszarze edukacji, a także stworzenie transgranicznej oferty nauczania dzieci w trybie pozaszkolnym. Wypracowano strategię komunikacji w tym zakresie, realizowano spotkania informacyjne, warsztaty umożliwiające wymianę doświadczeń i informacji, a także materiały informacyjne udostępniane on-line.

Galeria

Materiały informacyjne

Dowiedz się więcej

Niezależnie od tego, z jakiego wsparcia korzystasz, zawsze możesz liczyć na naszą pomoc