Strona internetowa projektu:
Numer Projektu
0069
Kategoria interwencji
087 Środki w zakresie dostosowania do zmian klimatu oraz ochrona przed zagrożeniami związanymi z klimatem, np. erozją, pożarami, powodziami, burzami, suszami, oraz zarządzanie ryzykiem w tym zakresie, w tym zwiększanie świadomości, ochrona ludności oraz systemy i infrastruktura do celów zarządzania klęskami i katastrofami
Sukcesy projektu
Zapobieganie negatywnym skutkom okresów suszy jest jednym z ważniejszych wyzwań w zlewni transgranicznej Nysy Łużyckiej, której zasoby wodne są w dużym stopniu antropogenicznie przekształcone (liczne kopalnie odkrywkowe, elektrownie wodne). Partnerzy projektu zdecydowali się na współpracę, by zoptymalizować i poprawić ochronę zasobów wodnych i w ten sposób zrealizować zobowiązania nałożone przez europejską dyrektywę wodną.
Partnerzy utworzyli Transgraniczne Wirtualne Centrum Informacji o zasobach wodnych http://neymo.imgw.pl/twciw/, które jest miejscem transferu wiedzy dla ekspertów zajmujących się zrównoważonym gospodarowaniem wodami, samorządowców i mieszkańców obszaru wsparcia. TWCIW zawiera m.in. opracowania i ekspertyzy przygotowane w ramach projektu, w tym ocenę zasobów wodnych w warunkach niskich wód, ekspertyzę z wynikami modelowania matematycznego dot. zmian bilansu wodnego na tle zmian klimatu oraz pilotażową koncepcję poprawy stanu hydromorfologicznego.
Dodatkowo partnerzy zrealizowali szereg wydarzeń, które stanowiły okazję do upowszechniana zachowań mających na celu zrównoważone gospodarowanie i korzystanie z zasobów środowiska przyrodniczego wśród mieszkańców regionu. Zorganizowali międzynarodową konferencję poświęconą omówieniu wyników oceny suszy i modelowania bilansu wodnego, a także debatę ekspertów, na której skupiono się na wypracowaniu wspólnego podejścia do oceny niskich wód. Bardzo istotne dla kontynuacji działań projektowych były warsztaty poświęcone korzystaniu z TWCIW. Partnerzy projektu zorganizowali również prelekcje dla uczniów w wieku 12-15 lat w powiecie zgorzeleckim, żarskim oraz Görlitz. Prelekcje dotyczyły zmian klimatu i ich konsekwencji dla mieszkańców regionu pogranicza polsko-saksońskiego.